Д Фестивал 2023

ДОЈРАН, Дојран

10:00

30 Jun

Д Фестивал 2023

Event details

Date (start) 30-06-2023
Date (end) 02-07-2023
Location ДОЈРАН
City Дојран
Time (start) 10:00

Event map

Д Фестивал 2023

Најочекуваниот летен фестивалски викенд – Д ФЕСТИВАЛ со нова лимитирана супер промо-акција!

Оваа година единствената музичка авантура ќе се одржи по тринаесети пат од 30 јуни до 2 јули.

Во актуелната продажна акција, промо цените важат за следните видови на билети:

• ФЕСТИВАЛСКИ БИЛЕТ – 1600 денари

(цела програма за цел фестивал + КАМП место)

• ТРИДНЕВЕН БИЛЕТ – 1500 денари*

(цела програма за цел фестивал)

• ЕДНОДНЕВЕН БИЛЕТ – 700 денари

(цела програма за еден ден)

Tickets

 • Тридневен билет

  Buy tickets

  30-06-2023 Price: 1500ден.

 • Фестивалски билет + камп место

  Buy tickets

  30-06-2023 Price: 1600ден.

 • Еднодневен билет

  Buy tickets

  Петок, 30-06-2023 Price: 700ден.

 • Еднодневен билет

  Buy tickets

  Сабота, 01-07-2023 Price: 700ден.

 • Еднодневен билет

  Buy tickets

  Недела, 02-07-2023 Price: 700ден.

Artists list

INDIRA PAGANOTTO

INDIRA PAGANOTTOШпанија

Првиот изведувач на Д Фестивал 2023 е незапирливата psy-techno хероина INDIRA PAGANOTTO!
На Главна бина имаме чест да приредиме премиерно добредојде за една од најбараните уметници на глобалната електронска сцена: автентичната и секогаш поинаква!

KREATOR

KREATORГерманија

Kreator, најзначајниот европски треш-метал бенд конечно ќе згрми на Д Фестивал!
Во соработка со Terrorvoid Promotions, со гордост го најавуваме настапот на култниот германски
бенд, хедлајнер на најголемите метал фестивали и водечки гигант на треш-метал сцената со
кариера која трае четири децении.

ОNYX

ОNYX САД

Од њујоршкиот Queens, рап великаните ONYX доаѓаат на Д Фестивал
На Главна бина ги пречекуваме американските легенди од златното доба на рапот, токму кога светот обележува 50 години хип-хоп.
ONYX пристигнуваат славејќи и свој голем јубилеј - 30 години од издавањето на албумот „Bacdafucup“, прогласен за едно од најдобрите рап изданија на сите времиња, ремек-делото со кое овие легенди хардкор рап музиката од улиците на Њујорк ја пренесоа на планетарно ниво.

MIMI MERCEDEZ

MIMI MERCEDEZСрбија

Спремете си патики за трчање, MIMI MERCEDEZ пристигнува на Д Фестивал 2023
Една од првите и најистакнати раперки од српската музичка сцена, Mimi Mercedez ова лето има
резервирано место на LAKE AWAKE бината.

КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ

КИРИЛ ЏАЈКОВСКИМакедонија

Артистот потпишан позади најдобрите, најмасовните и најенергичните забави на Д Фестивал, КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ се враќа дома за Д Фестивал
Резервирана е Главната бина за Кирил, зачетникот на глобалниот феномен Balkan Elektronika.

1000MODS

1000MODSГрција

1000mods на Д Фестивал
Жестокиот звук на Mosquito Stage пристигнува со 1000mods ,најуспешниот грчки рок-бенд на
изминатите децении.

SMOKE MARDELJANO

SMOKE MARDELJANOСрбија

Smoke Mardeljano на Д Фестивал
Неприкосновен претставник на бунтовната генерација од белградската хип-хоп сцена и име со
најголем респект на Балканот кога е во прашање рапот од старата школа.

SIGALA

SIGALAБританија

Авторот на глобалните хитови кои се прва асоцијација за летните денови, SIGALA конечно ја носи
најдобрата денс журка на Д Фестивал!
Со фантастична енергија на настапите и безброј хитови на светските топ листи, Ѕigala го има
запечатено своето место како најиновативен продуцент во денс музиката денес.

MEDUZA

MEDUZA Италија

Најактуелните глобални хитмејкери и името кое е во центарот на вниманието на светската денс сцена, Grammy номинираните MEDUZA го потврдија својот настап на Д ФЕСТИВАЛ 2023!

Освојувајќи ги најрелевантните топ листи, ова италијанско трио изминативе неколку години го одбележа враќањето на хаус музиката во фокус, стана фаворит на сите светски радио станици и денеска брои фасцинантни 20 милијарди преслушувања на стриминг платформите

FUNK SHUI

FUNK SHUIМакедонија

Бенд кој не може да се дефинира во една категорија, Funk Shui со секое ново издание се стреми да ги помести границите на регионалната музичка сцена. Нивните енергични настапи ја имаат прошетано Европа и некои од нејзините главни музички фестивали.

А со издавањето на својот долгоочекуван трет студиски албум „Никогаш Пак“ тие се враќаат дома, почнувајќи со два распродадени концерти во Скопје, продолжувајќи ова лето во Дојран на Главната бина на Д Фестивал 2023

АLINA PASH

АLINA PASHУкраина

ALINA PASH театрално го обзема Д Фестивал 2023

Ексцентричната изведба на Аlina Pash ги има прошетано најзначајните светски фестивалски сцени и ова лето пристигнува на Main Stage на Д Фестивал.

Талентирана во повеќе сфери, таа во својот уметнички израз ги испреплетува фолклорот, р’н’б и хип-хоп мелодиите за уникатно сценско искувство во секој поглед.

Tickets shops

СКОПЈЕ

ЛитератураМК East Gate Mall
ЛитератураМК Skopje City Mall
ЛитератураМК Улица Македонија
ЛитератураМК ТЦ Буњаковец
Туристичка агенција ЈК Травел ТЦ Бисер
Бензиска пумпа Макпетрол Влае
Бензиска пумпа Макпетрол Козле
Бензиска пумпа Макпетрол Илинденска

ТЕТОВО

ТОБАКО МОНАКО – ул. Илинденска 176
ГРАНД ТОБАКО – Ул. 29 Ноември бр.107 лок бр.2

ГОСТИВАР

Тобако Вона Пет ул. Живко Брајковски 15

ОХРИД

Туристичкаа агенција Вис Пој Бул. Македонски Просветители бр.1

ПРИЛЕП

T.A. БРАН – Пере Тошев 75

БИТОЛА

ЛитератураМК Широк Сокак 40
TOBACCO BROTHERS – Широк Сокак

КУМАНОВО

Тобако Агора ТЦ Гарнизон T.Ц. Гарнизон

ВЕЛЕС

УНИСОН – Благој Ѓорев 9

РАДОВИШ

HALKIDIKI TRAVEL- Партизанска бр. 43

СТРУМИЦА

LITERATURA.MK – Благој Јанков Мучето бр. 4
ТА САФАРИ – ул. Благој Јанков Мучето бр. 2

ШТИП

City Point Tobacco 1 Кирил и Методиј бр. 20