ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ #24

С.Ц. Борис Трајковски, Скопје

19:30

07 Dec

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ #24

Event details

Date (start) 07-12-2022
City Скопје
Time (start) 19:30

Event map

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ #24

Ситуацијата излезе надвор од контрола, ние сме…

На 24-то издание на ТАКСИРАТ фестивал, главна вечер во Арена Борис Трајковски – Скопје, 7 декември 2022!

 

Скопје: ЛитератураМК – City Mall, ЛитератураМК – East Gate, ЛитератураМК – Веро Центар, Литература – ТЦ Буњаковец, ЛитератураМК  – ул. Македонија, Југотон ГТЦ 1, ЈК Травел – ТЦ Бисер
Велес: Унисон
Прилеп: ТА Бран
Куманово: Тобако Агора
Тетово: Тобако Монако, Гранд Тобако
Гостивар: Тобако Вона 5, Тобако БнБ
Охрид: ТА Вис Пој
Битола: ЛитерараМК, Tobacco Brothers
Струмица: ЛитератураМК , ТА Сафари
Радовиш: ТА Халкидики

Tickets

Artists list

SODOM

SODOMГерманија

Бендот кој 40 години неприкосновено владее со жестокиот звук како суверен носител на титулата еден од најценетите треш метал бендови на стариот континент. Вкоренет во најдлабокиот андерграунд и со ниту чекор отстапување од своите почетни принципи.
SODOM одбележува јубилеј со ново издание „40 YEARS AT WAR - THE GREATEST HELL OF SODOM“ и со турнеја во чии рамки пристигнува и кај нас!

La Pegatina

La PegatinaШпанија

Каталонците La Pegatina се враќаат на ТАКСИРАТ со нивното ново шоу „Hacia otra parte“!
Нов сценски спектакл со повеќе енергија од кога било и достоен за френетичната забава што ја инспирира нивната музика. Невозможно е да не се разиграте. Со повеќе од 1200 концерти во над 35 земји, тие се еден од најинтернационалните бендови во светот, а велат дека тоа е така баш затоа што знаат како да ве натераат да танцувате.

Buč Kesidi

Buč KesidiСрбија

Леворакиот диско/поп-рок/електро бој-бенд, Buč Kesidi, е најпопуларното име на новата регионална сцена, со милиони на нивните YouTube видеа и секогаш рекордно распродадени концерти. А кога се концертите во прашање, синоним за овој талентиран тандем се енергичните настапи со одлична сценографија за вистинска и неверојатно добра диско/рокенрол журка.Токму тоа се очекува на Таксират.

IAMDDB

IAMDDBВелика Британија

Водечката уметница на британската хип-хоп ренесанса, IAMDDB настапува на ТАКСИРАТ!
Diana De Brito ака IAMDDB ја преточи својата генијалност во глобална популарност, враќајќи ја женската моќ со свеж звук на музичката сцена. Комбинирајќи безвременски џез и соул со модерен трап и р’н’б, созададе сопствен стил кој го нарече урбан џез и важи за најкреативните уметници на новата сцена од британскиот остров

Зад Аголот

Зад АголотМакедонија

Незаменливи кога е во прашање македонскиот андерграунд хип хоп, Зад Аголот ги има поставено своите корени и на регионалната сцена уште од нивното деби во 2012 со многубројни награди, албуми, концертни тури и препознатливи проекти. Редовно ги поместува границите на перфекција со секој свој live настап и несомнено ќе го покаже најдоброто од македонскиот рап на Таксират!

Ben Klock

Ben KlockГерманија

Најголемиот симбол на берлинскиот техно храм Berghain, име кое повеќе од деценија е меѓу најдобрите и најбараните диџеи/продуценти во светот и несомнено еден од најзначајните ликови на модерната електронска музичка сцена. Апсолутно уникатен и врвен светски артист ни пристигнува на главната вечер за затворање на Фестивалот!

Tickets shops

СКОПЈЕ

LITERATURA.MK – EAST GATE MALL
LITERATURA.MK – VERO JUMBO
LITERATURA.MK – ГТЦ ПРИЗЕМЈЕ
LITERATURA.MK – Ул. Македонија
LITERATURA.MK – RAMSTORE MALL
LITERATURA.MK – ТЦ БУЊАКОВЕЦ
LITERATURA.MK – SKOPJE CITY MALL
ЈУГОТОН – ГТЦ 1 кат

ВЕЛЕС

УНИСОН – Благој Ѓорев 9

РАДОВИШ

HALKIDIKI TRAVEL- Партизанска бр. 43

ПРИЛЕП

T.A. БРАН – Пере Тошев 75

СТРУМИЦА

ТА САФАРИ – ул. Благој Јанков Мучето бр. 2
LITERATURA.MK – Благој Јанков Мучето бр. 4

КУМАНОВО

Кафе Бар АГОРА – T.Ц. Гарнизон

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

CLIFF OF MOHER PUB – Маршал Тито

БИТОЛА

TOBACCO BROTHERS – Широк Сокак
LITERATURA.MK 2 – Широк Сокак 40

ГОСТИВАР

TOBACCO BNB – ул ЈНА бр.1
ВОНА ПЕТ – ул. Живко Брајковски 15

ТЕТОВО

ГРАНД ТОБАКО – Ул. 29 Ноември бр.107 лок бр.2
ТОБАКО МОНАКО – ул. Илинденска 176

ОХРИД

TA ВИС ПОЈ – Бул. Македонски Просветители бр.1

ПРИШТИНА

RAVE TRAVEL – PRISTINA – Fehmi Agani Street 20
rave-travel.com