РОМАН

Македонска Филхармонија, Скопје

20:30

16 Oct

РОМАН

Event details

Date (start) 16-10-2023
City Скопје
Time (start) 20:30

Event map

РОМАН

Подгответе се за спектакуларно музичко доживување со прославениот концерт-мајстор на Лондонската филхармонија Роман Симовиќ и камерниот оркестар „Профундис“, под диригентската палка на маестра Ѓурѓица Дашиќ!
Ова ексклузивно гостување на Роман Симовиќ во Скопје ќе се одржи во големата сала на Македонската филхармонија на 16-ти октомври со почеток во 20.30часот.
 Роман Симовиќ – Виртуоз со неспоредлива извонредност!
Роман Симовиќ ќе настапи на нашата сцена, донесувајќи ниво на уметност и талент што е едноставно неспоредливо. Неговата виртуозност и божествениот звук на неговиот Страдивари ќе ве пренесе во царството на музичкиот сјај, каде што секоја нота одекнува со страст и прецизност.
На програмата ќе бидат најголемите три британски композитори Вилијам Волтон, Вилијам Лојд Вебер и Ралф Вон Вилијамс, како и спектакуларните 4 годишни времиња од Астор Пијацола. Оваа внимателно креирана програма ветува музичка одисеја низ времето и емоциите, проткаена со финеси и грациозност само какви што може да отсвират Роман Симовиќ и „Профундис“:
Вилијам Волтон: Соната за гудачи IV став
Вилијам Лојд Вебер: Серенада за гудачки оркестар
Ралф Вон Вилијамс: Фантазија на тема од Томас Талис
Астор Пијацола: Четири годишни времиња за соло виолина и гудачки оркестар
Не ја пропуштајте оваа шанса да бидете сведоци на мајсторството на извонредниот Роман Симовиќ и камерниот оркестар „Профундис“. Влезниците за концертниот спектакл „РОМАН“ се достапни преку продажната мрежа на МК-Тикетс како и онлајн, по цени кои почнуваат од 500 денари.
Придружете ни се на уникатна музичка вечер што ќе ги разгори вашите музички сетила и ќе ве остави да копнеете за повеќе!

Tickets

  • Билет

    Buy tickets

    16-10-2023 Price: 500-1000ден.