КАМЕРЕН ОРКЕСТАР ПРОФУНДИС – CANDLELIGHT

Macedonian Philharmonic, Skopje

20:00

12 Apr

КАМЕРЕН ОРКЕСТАР ПРОФУНДИС – CANDLELIGHT

Event details

Date (start) 12-04-2024
City Skopje
Time (start) 20:00

Event map

КАМЕРЕН ОРКЕСТАР ПРОФУНДИС – CANDLELIGHT

🎻✨ Придружете ни се на магична вечер со светски познатиот виолинист Марио Хосен на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар Профундис! 🕯️🎶
📅 Датум: 12 април
🕣 Почеток: 20:00 часот
📍 Локација: Големата сала на Македонската филхармонија
🌟 Бидете дел од премиерното осветлување на сцената на Македонската филхармонија со сјајот на илјадниците свеќи под името „Candlelight“! Дозволете амбиентот да ве понесе, бидејќи виртуозниот Хосен, заедно со камерниот оркестар Профундис, под диригентската палка на маестра Ѓурѓица Дашиќ, ќе ви претстават уникатна програма на светски ремек-дела.
🎻 Програма на концертот:
Vivaldi – Four Seasons
N. Paganini –  I Palpiti
G. Holst –  St. Paul Suite
F. Glass –  Travelling Dreams
🌟 Марио Хосен, познат по својата неспоредлива виртуозност и волшебно сценско присуство, ги краси престижните сцени ширум светот заедно со врвните оркестри, вклучувајќи ги Лондонската филхармонија, Виенскиот симфониски оркестар и многу други. Со голема страст за светското музичко наследство, стручноста на Марио се фокусира на Николо Паганини, правејќи го како еден од најистакнатите толкувачи и авторитети за изведување на музиката на Паганини.
Препуштете се на незаборавна вечер на музичко маѓепсување под свеќи со Марио Хосен и камерниот оркестар Профундис!
*Промо билетите по цена од 750 денари може да ги набавите од 08.03 па се до 11.03.2024*

Tickets