JOZEF VAN WISSEM

Кинотека на Македонија, Скопје

22:00

31 May

JOZEF VAN WISSEM

Event details

Date (start) 31-05-2024
City Скопје
Time (start) 22:00

Event map

JOZEF VAN WISSEM

Најпознатиот лејтист на светот ќе настапи во Кинотека!

Авангарден гениј во светот на средновековната музика, композитор и најпознат лејтист во светот — Јозеф ван Висем.  Од почетокот на кариерата на композиторот, Ван Висем си постави цел да ги донесе звуците на единствената барокна лејта до пошироката публика, во што целосно успеа.

Победник на филмскиот фестивал во Кан за саундтракот за вампирската драма „Only Lovers Left Alive“ — Ван Висем има високопрофилни соработки со Џим Џармуш, Џејмс Блекшо, Зола Хесус и многу повеќе неверојатни фигури од уметничката индустрија.

Јозеф ван Висем има издадено повеќе од 20 албуми со извонредни музички реликвии, вклучувајќи го и неговото последно издание „Behold! I Make All Things New» — инструментално, неокласично дело, снимено во карантин помеѓу 2019 и 2021 година.

Настапувал на огромен број концерти низ светот во академски сали, католички катедрали и на најпрестижните фестивали како АТП и Примавера Саунд свирејќи ја својата целосно црна барокна прилагодена лаута. Сега ван Висем доаѓа во клуб Кинотека за да ги потопи слушателите во неговиот личен и прекрасен свет, полн со темни искуства и уникатни чувства.

Tickets

  • Билет

    Buy tickets

    31-05-2024 Price: 700-1350ден.

Tickets shops

СКОПЈЕ

ЛитератураМК East Gate Mall
ЛитератураМК Skopje City Mall
ЛитератураМК Улица Македонија
ЛитератураМК ТЦ Буњаковец
Туристичка агенција ЈК Травел ТЦ Бисер
Бензиска пумпа Макпетрол Влае
Бензиска пумпа Макпетрол Козле
Бензиска пумпа Макпетрол Илинденска

ТЕТОВО

ТОБАКО МОНАКО – ул. Илинденска 176
ГРАНД ТОБАКО – Ул. 29 Ноември бр.107 лок бр.2

ГОСТИВАР

Тобако Вона Пет ул. Живко Брајковски 15

ОХРИД

Туристичкаа агенција Вис Пој Бул. Македонски Просветители бр.1

ПРИЛЕП

T.A. БРАН – Пере Тошев 75

БИТОЛА

ЛитератураМК Широк Сокак 40
TOBACCO BROTHERS – Широк Сокак

КУМАНОВО

Тобако Агора ТЦ Гарнизон T.Ц. Гарнизон

ВЕЛЕС

УНИСОН – Благој Ѓорев 9

РАДОВИШ

HALKIDIKI TRAVEL- Партизанска бр. 43

СТРУМИЦА

LITERATURA.MK – Благој Јанков Мучето бр. 4
ТА САФАРИ – ул. Благој Јанков Мучето бр. 2

ШТИП

City Point Tobacco 1 Кирил и Методиј бр. 20