Оревокршачка – П. И. Чајковски 25.12.2021

Национална Oпера и Балет, Скопје

20:00

25 Dec

Оревокршачка – П. И. Чајковски 25.12.2021

Event details

Date (start) 25-12-2021
City Скопје
Time (start) 20:00

Event map

Оревокршачка – П. И. Чајковски 25.12.2021

Волшебна балетска авантура за сите возрасти. Новогодишно-божиќна бајка која мириса на снег, карамела и на цимет. Обоена е со црвено, златно и со бело. Веројатно затоа на публиката никогаш не и е доста од балетот „Оревокршачка“ пред и после Нова година, секоја година!

Музика: П. И. Чајковски
Кореограф: Василиј Иванович Ваинонен (Русија)
Пренел кореографија: Михаил Крапивин (Русија)
Сценограф: Анатолиј Нежњи (Русија)
Костимограф: Љупка Ристовска
Репетитори: Горан Божинов, Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили ( Грузија ), Лора Тарчуговска, Билјана Пашариковска, Дафина Данилоска

Во главните улоги:
Клара:
Принц:
Мала Клара:
Соло снегулка:
Розов валс соло:

Настапуваат првенци, солисти и целиот балетски ансамбл при Националната опера и балет и ученици од ДМБУЦ – Илија Николовски Луј

Tickets

  • Билет

    Buy tickets

    25-12-2021 Price: 300-500ден.