ГАЛА ОПЕРСКИ КОНЦЕРТ И БОЛЕРО, М. РАВЕЛ – БАЛЕТ

Национална Oпера и Балет, Скопје

19:00

27 Nov

ГАЛА ОПЕРСКИ КОНЦЕРТ И БОЛЕРО, М. РАВЕЛ – БАЛЕТ

Event details

Date (start) 27-11-2020
City Скопје
Time (start) 19:00

Event map

ГАЛА ОПЕРСКИ КОНЦЕРТ И БОЛЕРО, М. РАВЕЛ – БАЛЕТ

На 27.11.2020 со почеток во 19.00 часот Националната опера и балет ќе одржи ексклузивен оперски гала концерт, посветен на сите здраствени работници, со солистите: Весна Ѓиновска Илкова (сопран), Катерина Стојановска (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор) и Владимир Саздовски (бас), во придружба на оркестарот при Националната опера и балет, под диригентската палка на Бисера Чадловска.

Во вториот дел, публиката ќе има можност да го проследи балетот „Болеро“ од Морис Равел, во кореографија на Саша Евтимова, подготвена во согласност со препораките на Комисијата за заразни болести. Тоа е балет под маски, без допир и на дистанца.

Настапува: Женски балетски ансамбл, Катерина Стојановска  – сопран и Оркестарот на Националната опера и балет.

Диригент: Бисера Чадловска

Концерт мајстор: Верица Ламбевска
Кореограф: Саша Евтимова
Светло дизајн:  Милчо Александров

 

Tickets